Povinné zmluvné poistenie a porovnanie cez online kalkulačku

PZPMedzi radu povinností občanov nielen nášho štátu, ale väčšiny existujúcich štátov, špeciálne na území Európskej únie, sa radí aj tá o zabezpečení vozidla. Nakoľko je povinné zmluvné poistenie nariadené zo zákona, jeho nerešpektovanie sa vysoko sankcionuje. Počítať je potrebné s tým, že v mnohých prípadoch pokuta činí aj niekoľkonásobok toho, čo by ste dali za ročné zabezpečenie daného prostriedku. Týka sa to skoro každého a jedného motorového a nemotorového vozidla, no viac o tom sa môžete dozvedieť aj nižšie. Aj porovnanie PZP cez internet si môžete rýchlo a lacno uzatvoriť na ktorékoľvek vozidlo pomocou poistnej kalkulačky. Dokonca si môžete urobiť aj porovnanie ponúk rôznych poisťovní.

Platí pre každého majiteľa motorového a nemotorového vozidla

Či už vlastníte osobné auto, motocykel, nákladné vozidlo, pracovný či poľnohospodársky stroj, autobus atď. vedzte, že aj pre vás platí povinnosť uzatvorenia tohto zabezpečenia. Rovnako ak vlastníte návesné či prívesné nemotorové vozidlá, ako napr. obytný príves či prívesný vozík, mať vždy platné povinné zmluvné poistenie je nevyhnutnosť. V skratke by sme mohli povedať, že sa uzatvára na každý prostriedok, ktorý vstupuje do cestnej premávky často, ale i zriedkavo. Medzi hlavné kritériá patrí to, že ho musí mat každý prostriedok, ktorý potrebuje mať platné osvedčenie o technickej kontrole. Viac o tom sa môžete dočítať aj v zákone o PZP http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-381.

Aká je jeho podstata?

Chrániť účastníkov cestnej premávky a ich práva pri vzniku škodovej udalosti. Nejeden záškodník z miesta činu ujde, a tak všetko ostáva na poškodených. Nejde teda o žiaden zbytočne vytvorený produkt, ktorý má za cieľ naplniť nielen pokladnice poisťovní, ale aj štátu. Ak vám teda bola učinená škoda či už na zdraví alebo na majetku, v dôsledku činnosti motorového vozidla, poisťovňa vinníka ju musí nahradiť. Podstatným je, aby škody neboli spôsobené úmyselne. Povinné zmluvné poistenie teda kryje škody, ktoré spôsobíte vašim vozidlom iným účastníkom, nie sebe.

Minimálne poistné krytie určuje štát. V súčasnosti sa pohybuje do 5 miliónov eur pri poškodeniach spôsobených na zdraví, a do 1 milióna eur pri poškodeniach vzniknutých na majetku. Zdá sa vám to veľa? Nanešťastie, škody neraz dosahujú aj týchto čísel. Vďaka povinnému zmluvnému poisteniu si ale môžete byť istý, že škody, ktoré spôsobíte, nemusíte hradiť z vlastného vrecka. Pre tých, ktorým sa tieto sumy zdajú malé, ich odporúčame za príplatok navýšiť.

Poisťovne

Ako možno viete, na našom trhu je pomerne dosť poisťovní, ktoré povinné zmluvné poistenie ponúkajú. Ich ponuky sa však nielen cenovo, ale aj krytím líšia. Pravda je taká, že väčšina rešpektuje stanovené krytie a zbytočne ho nedopĺňa inými službami, ak nemusí. Na druhej strane sú tu aj poisťovne, ktoré neposkytujú toto zabezpečenie pre akýkoľvek druh dopravného prostriedku. Medzi najznámejších poisťovateľov patria:

  • Allianz,
  • Axa,
  • Kooperativa,
  • Generali,
  • Genertel,
  • ČSOB,
  • Komunálna poisťovňa,
  • Groupama,
  • Wuestenrot atď.

Medzi poisťovateľov so špeciálnym balíčkom povinného zmluvného poistenia, ktorý obsahuje aj niektoré havarijné riziká bez príplatku, patria Generali, Komunálna poisťovňaKooperativa. V prvej poisťovni si môžete vy sami zvoliť niektoré havarijné riziko už v rámci základu tohto zabezpečenia. Pri ostatných dvoch máte predurčené krytie vodiča, posádky, batožiny a prípadné poškodenie karoséria vplyvom prírodného živlu.

Porovnanie PZP online

Biele vozidloChcete vedieť, ktorá ponuka by vás vyšla najlepšie, a možno aj najlacnejšie? V tom prípade vám určite odporúčame online kalkulačku na výpočet ceny, ako aj na porovnanie povinného zmluvného poistenia. Nakoľko je bezplatná, nemáte ňou čo stratiť, iba ak získať. Získate nielen hodiny času, keďže sa nemusíte teperiť z jednej poisťovne do druhej a zisťovať všetko možnosti osobne. Ale ušetríte aj stovky eur, pretože aj v takýchto sumách sa môžu rozdiely v jednotlivých ponukách poisťovní vyskytnúť.

Na druhej strane vám garanciu PZP garantuje jedine online žiadosť, napríklad aj cez kalkulačku. Je to preto, že aj samotní poisťovatelia si uvedomujú, že aj ich to vyjde lacnejšie, ak si niečo uzatvoríte sami, akoby za to mali platiť svojich zamestnancov. Preto vám online poskytujú cenu aj o 10%. Okrem máte na nárok na množstvo zliav a bonusov, o ktorých sa vždy zamestnanci nezmenia. Stačí len, ak si vyplníte kalkulačku s parametrami vášho vozidla, doplníte niekoľko informácii ohľadom bonusov (nič osobné) a do pár sekúnd sa vám zobrazí porovnanie PZP. Skutočne nie je nič jednoduchšie. A na celý tento proces vám stačí si vyhradiť maximálne 10-15 minút.

Priamo z výpočtu potom môžete o niektorú ponuku aj požiadať. Kliknutím na ňu sa vám zobrazí ďalšie tlačivo, ale tento krát už s osobnejšími údajmi. Na základe nich vám potom na mail bude odoslaná zmluva, jej podmienky, údaje na zaplatenie a dočasná biela karta. Faktúru sa posnažte zaplatiť čím skôr. Nakoľko biela karta je len dočasná a vy potrebujete na riadnu platnosť povinného zmluvného poistenia nielen jej originál, ale aj originál zelenej karty pre cestu do zahraničia.

Aké sú pokuty za neplatné povinné zmluvné poistenie?

Za neplatné zabezpečenie si pekne zaplatíte, a to nielen u nás, ale aj za hranicami, pričom tam môžete dopadnúť ešte horšie. Zatiaľ čo u nás sa pokuty pohybujú v stovkách eur, v prípade Obvodného úradu je to 3 300 eur a v zahraničí sú to taktiež jednorazové tisícové pokuty s prípadným zadržaním vozidla. Takto by ste na vašu dovolenku určite nechceli spomínať. Preto si pred každou cestou, či už len u nás, alebo v zahraničí skontrolujte platnosť a dokázateľnosť PZP, aby ste zbytočne neplatili, ak nemusíte.

Ak by sa prihodilo, že spôsobíte dopravnú udalosť bez tohto zabezpečenia, mali by ste väčší problém. Nielen že by ste boli stíhaný za nerešpektovanie zákona, postihla by vás aj pokuta a okrem toho by ste z vlastného museli platiť všetky vzniknuté škody. Preto uzatvorenie povinného zmluvného poistenia nenechávajte na poslednú chvíľu a už vôbec nie na neskôr a ani na riskantné jazdy.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *